Sprawdzanie projektu z instalacjami (kolizje)

System ArCADia BIM pozwala nam na sprawdzenie poprawności projektu w różny sposób. Jednym ze sposobów są opcje kolizji, które pozwalają sprawdzić, czy projekty branż nie nachodzą na siebie, tworząc jakieś kolizje.

Żeby sprawdzić dwa projekty z różnych branż, należy je scalić. W tym celu otwieramy oba projekty i będąc w jednym z nich, klikamy na ikonę Scal dokumenty.

woda2

 

kanalizacja2

 

UWAGA: Można scalić dokumenty pochodzące z tego samego pliku, np. jeśli architekt przesłał ten sam projekt do wszystkich branż, a następnie otrzymał od nich wrysowane projekty na tymże pliku, to będzie można scalić wszystkie branże, wprowadzając je kolejno do nowego dokumentu.

1arcadia-01

W powyższym oknie pojawi się nazwa projektu do scalenia, można też wskazać projekt poprzez przycisk Wybierz plik. Po kliknięciu na OK pojawi się poniższe okno.

1arcadia-02

Lista branż w dokumentach zależy od zawartości projektów i pokazuje listę branż w obu projektach. W tym przypadku w jednym projekcie na architekturze wrysowana została instalacja wodociągowa, a w drugim kanalizacyjna. Ponieważ projekt architektoniczny jest taki sam w obu plikach, to jest nam obojętne, z którego projektu go weźmiemy. Podobnie teren (chyba że wiemy, że gdzieś uległ zmianie). Dla kolumny drugiego projektu zaznaczamy Instalacje kanalizacyjne i klikamy na OK. Powstanie nowy projekt, który scali dwie branże. Możemy do nich dołączyć kolejne branże lub, jak w naszym przypadku, sprawdzić na tych dwóch branżach kolizje.

1arcadia-03

Projekty mamy scalone, znajdujemy opcje kolizji i ikonę Wyznacz kolizje/skrzyżowania. W oknie możemy wybrać dowolną ilość dowolnych elementów z branży, które chcemy sprawdzić lub też dwie albo więcej branż, które chcemy porównać, jak na zrzucie poniżej, gdzie zaznaczone zostały Instalacje kanalizacyjne z jednej strony okna, a z drugiej wybrane do sprawdzenia kolizji zostały Instalacje wodociągowe.

1arcadia-04

Po zatwierdzeniu sprawdzanych elementów program pokaże ewentualne kolizje, zaznaczając je pomarańczowymi okręgami i kółkami na rzucie i widoku 3D i oznaczając każdą kolizję numerem.

1arcadia-05

Zaznaczone kolizje w oknie właściwości informują, który element przeciął się z innym elementem.