Definowanie elementów stalowych

W programie ArCADia-ARCHITEKTURA można wprowadzać stalowe elementy konstrukcyjne. Do dyspozycji mamy 7 rodzajów przekroju: dwuteownik, ceownik, rura okrągła, rura prostokątna, rura prostokątna walcowana, dwuteownik spawany i profil spawany.

ar3-01

Jak widać na powyższym zrzucie domyślne ustawienia dają możliwość wprowadzenia dwuteownika normalnego. Jeśli jednak zajdzie potrzeba żeby wprowadzić dwuteownik równoległościenny, to wystarczy sprawdzić dane i zmienić odpowiednio wartości. Program daje możliwość modyfikacji przekroju na tyle, żeby ułatwić użytkownikowi stworzenie jak największej ilości przekrojów.

Jak więc stworzyć dwuteownik równoległościenny?

Po lewej stronie okna podglądu mamy możliwość przełaczania się miedzy widokiem 2D, 3D i rysunkiem poglądowym. Jeśli przełączymy się właśnie na ten widok, sprawa będzie już oczywista.

ar3-02

Jeśli s(pochylenie półki) zadamy na 0 i to samo wprowadzimy w r1 (zaokrągleniu półki), to otrzymamy interesujący nas profil

ar3-03

Podobnie możemy zmodyfikować przekrój ceownika na: normalny, równoległościenny i gięty półzamknięty.

ar3-04

Jeśli r1 i s damy na 0, to otrzymamy ceownik równoległościenny.

ar3-05

Jeśli do tych danych zmodyfikujemy jeszcze parametr a (wysokość zakrzywienia), to otrzymamy ceownik gięty półzamknięty.

ar3-06

Oczywiście w powyższych przypadkach prócz zmiany watości s i r1 należy jeszcze dopasować grubości poszczególnych elementów, czyli półki środnika itp.