Kopiowanie okien

W większości programów działających na platformie systemu Windows kopiowanie programów jest takie same. Zaznaczamy element do skopiowania i klikamy na nim prawym klawiszem. Z listy wybieramy Kopiuj. Później klikamy w miejscu docelowym i znów z pod prawego klawisza i wysuniętej listy wybieramy Wklej. Bardziej zaawansowani użytkownicy znają tajny skrót klawiszowy, czyli po zaznaczeniu elementu wciskamy kombinacje Ctrl+C i wklejamy poprzez Ctl+V.

Tak samo kopiuje się elementy w programie ArCADia-INTELLICAD i ArCADia, choć tu są pewne wyjątki. Możemy w powyższy sposób skopiować linie, okrąg, tekst, ścianę, schody, słupy itp. obiekty. Ale kopiujemy tym tylko obiekty, które funkcjonują samodzielnie. Okno, drzwi, otwór w ścianie nie istnieją bez ściany, więc nie funkcjonują samodzielnie. Podobnie jest z facjatkami i oknami połaciowymi, one też bez dachu nie funkcjonują, więc ich kopiowanie wygląda inaczej.

Jeśli chcemy skopiować ścianę z oknem, to Ctrl+C i Ctrl+V powieli nam ścianę z oknem, ale jeśli wybierzemy okno i zastosujemy powyższą kombinację, to nie skopiuje się okno, a to co program nam wklei będzie ostatnim kopiowanym elementem (linią, ścianą czy tego typu kopią).

Czy jest w takim razie możliwość skopiowania okna, drzwi, czy facjatki? Tak oczywiście, ale w troszkę inny sposób niż przedstawiony powyżej.

Jeśli w wprowadzamy do projektu okna, to program zapamiętuje ostatnio wprowadzony rodzaj. Jeśli chcemy wrócić do okna wprowadzanego wcześniej to oczywiście możemy go wybrać z listy typów, o ile oczywiście z typu skorzystaliśmy. Jeśli nie, lub jeśli prócz parametrów typu (wielkości i schematy) chcemy skopiować okno już wstawione, to wystarczy je zaznaczyć i kliknąć Wstaw okno. Zaznaczenie elementu kopiuje jego wszystkie dane, nie tylko to co jest zapisywane w typie, kopiuje też położenie wysokości i głębokości posadowienia w ścianie, powierzchnie (teksturę), pisaki i czcionki. Wszystko, co w oknie, czy innym elemencie zostało zdefiniowane. Żeby ta kopie wstawić, oczywiście musimy wówczas kliknąć na ikonę wstawiania i stąd ta dziwna kombinacja.

W powyższy sposób możemy skopiować dowolny element systemu ArCADia.