System ArCADia i polecenie PURGE

PURGE to opcja, która czyści projekt. Przy projektowaniu w programach cadowskich jest ona używana do zmniejszenia wielkości projektu poprzez usuniecie nieużywanych elementów. Opcja usuwa puste warstwy, nieużywane bloki, style wydruku i wymiarowanie, rodzaje linii itd. Opcja bardzo przydatka i używana na różnych etapach pracy.

Niestety przy pracy z obiektami systemu ArCADia opcja ta może popsuć projekt. W zasadzie nie tylko może, ale psuje, ponieważ usuwa puste warstwy, do których program odwołuje się w różnych miejscach. Pomimo, że warstwy są puste to są potrzebne w działaniu programu.

Jeśli nie wprowadziliśmy na rysunek na każdej kondygnacji dodatkowych elementów rysunkowych typu linia, tekst, łuk etc., to warstwa użytkownika, zakładana automatycznie dla każdej kondygnacji i dla terenu zewnętrznego będzie pusta. Po jej usunięciu, przy dalszej pracy w różnych miejscach program może pokazać komunikat błędu i wyjść z danego projektu. Dlatego tak ważnej jest, żeby nie ruszać warstw tworzonych automatycznie przez program.

Opcja PURGE jest jednak przydatna i albo samemu sprawdzimy co jest używane, a co nie i usuniemy te niepotrzebne elementy, albo użyjemy opcji. Możemy tez oczywiście pozostawić elementy nieużywane w projekcie. Ale jeśli wpiszemy PURGE i zatwierdzimy, program oczyści rysunek, to musimy użyć opcji Napraw dokument ze wstążki System z grupy logicznej Projekt. Opcja ta wprowadzi nam warstwy potrzebne do pracy systemu i projekt będzie działał dobrze.