Wprowadzanie schodów jednobiegowych

Schody jednobiegowe można wprowadzić z opcji ico_schody Wstaw schody wielobiegowe lub ico_schody-zab Wstaw schody zabiegowe. Obie opcje w taki sam sposób pozwolą na wprowadzenia jednobiegowych schodów.

Przykład schodów wprowadzanych przy ścianie z opcji ico_schody Wstaw schody wielobiegowe.

Po wywołaniu opcji możemy wejść we właściwości, ale jest to tylko przydatne w chwili, kiedy wstawiamy schody przed wejściem, ponieważ przed wstawieniem możemy zdefiniować tylko poziom bazowy i wysokość całych schodów. Dlatego proponuje zacząć od kliknięcia na projekcie w miejscu gdzie mają się rozpoczynać schody. W naszym przypadku na ścianie.

1_sch-jedn-01

Na powyższym obrazku widać kolejność kroków przy wstawianiu schodów.

Po kliknięciu w miejscu gdzie ma być wstawiony pierwszy stopień należy wyznaczyć długość biegu. Można go wskazać klikając na krawędzi ściany mniej więcej w miejscu, w którym wydaje nam się, że schody się powinny skończyć lub faktycznie kończą. Można też podać długość biegu klikając w oknie wstawiania na ikonę  Długość, podając długość i kąt wstawianego biegu. W tym przypadku jednak klikniemy na krawędzi ściany.

1_sch-jedn-02

Możemy wskazać szerokość lub ją podać klikając na ikonę  Szerokość, przesuwamy kursor w odpowiednią stronę (żeby schody nie weszły na ściane) i w obszarze poleceń wpisujemy 100 i zatwierdzamy poprzez Enter. Schody dalej są wprowadzane, wiec skoro miałby być to schody jednobiegowe to albo prawym klawiszem myszy albo poprzez Enter wychodzimy z opcji.

1_sch-jedn-09

Na tym jednak nie proponuje zakończyć wprowadzania schodów, ponieważ mogą być nieergonomiczne. Proponuje je zaznaczyć i wejść we właściwości.

1_sch-jedn-05

W panelu Parametry w dolnej prawej części mamy wyświetlaną informacje o Długości kroku. Widać na powyższym zrzucie, że wprowadzone schody nie są dobrze zaprojektowane. Gdyby był to stan istniejący, to trzeba byłoby tak zostawić, ale jeśli coś projektujemy, to prawidłowo. Żeby długość kroku osiągnęła prawidłową wartość należy przede wszystkim zwiększyć liczbę stopni (obecnie stopień ma wysokość 21,4cm, a w domku jednorodzinnym nie powinna przekroczyć wysokości 18,5cm). Przy wysokości kondygnacji powinno być przynajmniej 17 stopni. Jeśli klikniemy na ilość stopni, czyli na liczbę 14 i zmienimy ją na 17, to automatycznie podwyższą nam się całe schody, dlatego należy kliknąć na przycisk <Z kondygnacji i program przywróci wysokość schodów równą wysokości kondygnacji.

1_sch-jedn-06

Już długość kroku wygląda lepiej, choć jeszcze nie satysfakcjonująco. Zmieńmy jeszcze Głębokość stopnia, powiedzmy na 28,5. Oczywiście wartości te zazwyczaj się wpisuje i sprawdza czy są dobre.

1_sch-jedn-07

Jeśli parametry są już dobrze dobrane zatwierdzamy je upewniając się tylko czy zaznaczone jest pole Dopasuj otwór w stropie.

1_sch-jedn-08