Tworzenie obiektów 2D
Biblioteka systemu ArCADia zawiera zarówno obiekty 2D, jak i 3D. Nie zawsze są nam potrzebne elementy 3D, ponieważ na wizualizacji część informacji rysunku technicznego nie jest nam potrzebna, dlatego używamy symboli 2D. Biblioteka nie zawiera absolutnie wszystkie, co może nam być potrzebne, dlatego istnieje możliwość stworzenia takiego obiektu – symbolu 2D, zapisania go do biblioteki i używania w kolejnych rysunkach.
Dla przykładu mam stworzone dwa bardzo do siebie podobne symbole dla dokumentacji przeciwpożarowej – symbole hydrantu. Narysowałam je dwoma sposobami, żeby pokazać, jakie elementy rysunku CAD mogą tworzyć obiekty ArCADii.
W symbolu z lewej strony są użyte trzy grubości linii, z prawej strony mamy dwie grubości linii, ale też dwa jej rodzaje (ciągłą i oś) oraz kreskowanie (wzorem Solid).
Rysowanie symboli nie różni się niczym od rysowania dokumentacji. Do zapisania obiektu 2D może służyć plik ściągnięty z internetu, narysowany przez nas specjalnie lub będący fragmentem rysunku. Pamiętajmy jednak, żeby rysunek, który zapiszemy jako obiekt 2D, był od razu narysowany poprawnie, czyli w odpowiednich grubościach i rodzajach linii, w kolorach oczywiście też. Później będzie to można zmienić dopiero po rozbiciu elementu, więc lepiej to zrobić od razu. Nie proponuję do tworzenia symboli używania opcji szkicu, splajna i elipsy.
Jeśli wiec mamy symbol narysowany, to włączamy okno Eksploratora obiektów (ikona z paska narzędzi ArCADia-SYSTEM lub z menu ArCADia) i klikamy na zakładkę Obiekty 2D.
Zaznaczamy folder Biblioteka użytkownika i albo klikamy na nim prawym klawiszem myszy, albo na ikonie Dodaj folder. Nie musimy zakładać specjalnego katalogu, ale jeśli od razu nie będziemy segregować symboli, to w trakcie pracy będziemy je mieli w jednym miejscu i wśród kilkunastu czy kilkuset obiektów w katalogu będzie nam ciężko cokolwiek znaleźć. Dlatego proponuję własne obiekty zapisywać w katalogach, które powiedzą nam wszystko o ich zawartości.
Tu uwaga: nie zmieniamy nazw obiektów i katalogów, jeśli zostały już użyte, ponieważ program po ponownym otworzeniu pliku, w którym się znajdowały, nie będzie ich widział. Będzie szukał pierwotnej lokalizacji i pierwotnej nazwy.
Po założeniu katalogu klikamy na niego na liście i znów albo wybieramy opcję z menu kontekstowego dostępnego pod prawym klawiszem myszy, albo klikamy na ikonę Utwórz obiekt 2D.
Tu ponownie uwaga: obiekt będzie zapisany do biblioteki do tego katalogu, który będzie zaznaczony, więc jeśli po zdefiniowaniu nowego katalogu nie klikniemy na nim, to symbol wpadnie do katalogu głównego, a nie da się przemieszczać obiektów miedzy katalogami. Ponownie będzie trzeba go zapisać w odpowiedniej lokalizacji.
Po wywołaniu opcji Utwórz obiekt 2D pojawi się okno, w którym podajemy nazwę symbolu, a po zatwierdzeniu i zamknięciu okna program poprosi o wskazanie elementów tworzących symbol. Możemy je wskazać, klikając kolejno na poszczególne elementy symbolu lub zaznaczając je obszarem, tak żeby każda linia, okrąg itp. element zmienił się na zaznaczenia, czyli linię przerywaną. Jeśli tak się stanie, to wybór należy potwierdzić, klikając prawym klawiszem myszy lub poprzez przycisk Enter z klawiatury.
Analogicznie postępujemy z kolejnymi symbolami.
W przypadku powyższych symboli nie użyłam tekstu, ale przy tworzeniu własnych obiektów 2D można je do symbolu dodawać.