Różnicowanie tekstury na ścianach – sposób 1

ArCADia-ARCHITEKTURA pozwala na stworzenie projektu budynku, jego oteksturowanie i zrobienie wizualizacji. Tekstury nakładane na ściany umieszczane są na całej płaszczyźnie lewej, prawej lub bocznej powierzchni. A co zrobić jeśli chcemy elewacje zróżnicować? Jak nałożyć teksturę na pas lub dowolny fragment ściany? Jest na to kilka sposobów, ale podstawą jest opcja Bryły. Zacznijmy jednak od prostych przykładów:
Inaczej otwksturowane ściany na różnych kondygnacjach, to sprawa oczywista, ale pionowy pas innej tekstury idący przez wszystkie kondygnacje, to co innego. Sprawa jest bardzo prosta, ściana frontowa została podzielona. W powyższych przypadkach pas innej tekstury zajmuje szerokość klatki schodowej, więc ściany są podzielone na połączeniu ścian (ściana została zaznaczona i z okna edycji, tego małego okna, które pokazuje się po zaznaczeniu elementu, została wybrana opcja Podział ściany). Można to jednak zrobić w dowolnym miejscu i nie będzie tego widać, nawet jeśli ściana w miejscu podziału nie ma połączeń z innymi.
Ani na rzucie, ani na przekroju nie widać miejsca podziału ściany. Poniżej zaznaczona jest środkowa część i tylko w takim przypadku widać podział tej ściany.
Przy podziale ściany pamiętajmy o tym, że okna i drzwi mieszczą się tylko w jednym fragmencie ściany, oznacza to, że jeśli zbyt blisko lub w złym miejscu ścianę podzielimy, to zostanie usunięte okno lub drzwi. Czasem, przy cieńszych pasach lepiej zastosować nałożenie na fragment ściany bryły. Cienkiego plastra np. o wysokości kondygnacji i powtarzanego na każdej kondygnacji. Oczywiście brył nie musi być podzielona na kondygnacje, możemy ją zastosować na parterze i nadać jest wysokość do końca ostatniego piętra.
W powyższym przypadku cienkie pasy mocno zarysowane na granatowych pasach są cienkimi słupami. Można też taką przerwę uzyskać przez odstęp między bryłami, to zależy od efektu, który chcemy uzyskać.
Jeśli chodzi o poziome pasy, to chyba nie proponuje wprowadzania ścian na sobie, żeby je zróżnicować kolorystycznie. Głównym argumentem przeciwko takiemu rozwiązaniu są okna i drzwi. Tu także musimy pamiętać, że możemy je wprowadzić tylko w jedną część ściany. Przy poziomych podziałach proponuje zabawę bryłą.