Dach dwuspadowy niesymetryczny na nieprostokątnym obrysie
W tym przypadku najlepiej wprowadzić dach opcją Wstaw dach automatyczny, w tym celu przełączmy się na kondygnacje poddasza, klikamy na ikonę .
Wprowadzamy dane dachu i zatwierdzamy poprzez OK. Przesuwamy kursor na środek rzutu i klikamy. Nie docinamy elementów.
Zaznaczamy obrys dachu i wchodzimy we właściwości.
Teraz jest ważne w jakiej kolejności zmieniamy połacie w ściany szczytowe. Jeśli podgląd nam się nie zmieni, mimo zmiany połaci na ścianę szczytową, znaczy coś nie tak wprowadziliśmy. Wówczas najlepiej cofnąć wszystkie zmiany (ikoną Przywróć ustawienia startowe) i modyfikować dach od nowa. Dlatego zawsze zaczynajmy od najtrudniejszych miejsc. W tym przypadku będzie to połać 1, a następnie 3 (mała połać tworząca uskok dachu).
Teraz zmieniamy połać leżącą naprzeciw czyli 5. I definiujemy odpowiednie nachylenia dla połaci.
Możemy przełączyć się na podgląd 3D, ponieważ teraz będzie najtrudniejsze, a mianowicie wysokość połaci 2 musimy wyrównać z połacią 4. Możemy to zrobić wyłącznie podnosząc wysokość ścianki kolankowej połaci 2. Na jaką wysokość? Tego właśnie jeszcze nie wiadomo. Najtrudniejszą rzeczą jest dopasowanie tych wysokości tak, aby połacie się połączyły. Nie jest to w zasadzie trudne, po prostu wpisujemy wysokość ścianki kolankowej i sprowadzany czy wystarczy.
Zmieniamy wysokość ścianki kolankowej z 40 na 140 cm.
Jak widać za nisko, znów zmieniamy na 240 i sprawdzamy. Nadal za nisko. Zmieniamy wysokość na 300 cm i sprawdzamy.
Tym razem się udało.
Tak wyglądają połacie jak się połączą. Jeśli pomiędzy nimi jest linia, znaczy, że się nie połączyły i trzeba jeszcze zmienić wartości.