Dach dwuspadowy
Dla przypomnienia w ArCADia-ARCHITEKTURA nie łączymy dachów, tworzymy jeden jeśli ma być ze sobą powiązany. Jeśli nie to wprowadzamy dwa lub trzy niezależne. Jeśli nasz budynek ma kształt jak na poniższym rysunku, a dach ma być ze sobą powiązany to tworzymy go jednym dachem.
Jeśli jednak dach na różnych częściach budynku nie styka się, bo wysokości są zbyt duże, to wprowadzamy dwa niezależne dachy.
Jeśli rzut dachu ma kształt rzutu kondygnacji, na której jest wstawiany to użyjmy opcji Dach automatycznie. Po wywołaniu polecenia pojawi się poniższe okno.
Definiujemy w nim wysokość ścianki kolankowej, czyli wysokość osadzenia dachu na danej kondygnacji, wielkość okapu i kąt pochylenia. Początkowo wszystkie połacie będą pochylone o zadany kąt, później to zmienimy. Po zatwierdzeniu okna klikamy na zamkniętym obrysie kondygnacji, na którymś z pomieszczeń.
Pojawi się pytanie czy dociąć elementy, chodzi oczywiście o ściany, które zapewne powinny być docięte, ale jeśli za chwilę będziemy wchodzić i modyfikować dach, to nie docinajmy, ponieważ zaraz będziemy musieli to powtórzyć. Długo się nie przelicza docinanie ścian, ale przy dużym projekcie jednak może to chwilkę potrwać.
Wstawiony zostaje dach, który musimy zmodyfikować. W tym celu go zaznaczmy i w oknie edycji wybieramy dojście do okna Właściwości.
Teraz musimy zdecydować, które połacie są ścianami szczytowymi. Klikamy kolejno na połać i w tabeli zaznaczamy w jej wierszu w kolumnie Śc. szczytowa pole.
Tak postępujemy z kolejnymi połaciami, które mają być ścianami szczytowymi. Modyfikujemy także wysokości ścianek kolankowych, teraz możemy to zrobić dla każdej połaci oddzielnie.
Na koniec docinamy elementy wprowadzonym dachem.