Schody dwubiegowe z dwustopniowym spocznikiem

W systemie ArCADia dostępnych jest kilka rodzajów schodów: jedno- i wielobiegowe, zabiegowe i kręte. Ich rozstaw tworzony jest automatycznie, choć użytkownik ma możliwość modyfikacji głębokości czy wysokości stopni. Nie da się co prawda zdefiniować każdego stopnia oddzielnie (jeśli będzie taka potrzeba, można złożyć nietypowe schody z opcji Bryła), ale nie zawsze trzeba poprzestawać na tym, co program wprowadza automatycznie. Poniżej opiszę sposób stworzenia schodów o dwustopniowym spoczniku.

Schody

Schody

Powyższe schody są złożone z dwóch elementów. Zacznijmy od pierwszego. Proponuję naszkicować schody liniami, tak aby zaznaczyć miejsce, gdzie będzie spocznik.

Szkic schodów

Ze wstążki Architektura wybieramy opcję Schody (jedno-, wielobiegowe) i wskazujemy początek schodów, koniec pierwszego biegu i jego szerokość. Szerokość też możemy wpisać, jeśli z okna wstawiania wybierzemy ikonę Ikona Szerokość. Następnie wskazujemy wielkość spocznika (na szerokość tego biegu). Kończymy wprowadzanie schodów.

Oczywiście można schody narysować bez linii pomocniczych, ale wówczas spocznik może wypaść w innym miejscu, niż byśmy chcieli.

Wchodzimy we właściwości prowadzonych schodów. To jest połowa schodów, więc w wysokości podajemy połowę potrzebnej wartości. Po zdefiniowaniu głębokości stopnia i ewentualnych innych modyfikacjach zatwierdzamy zmiany. W poniższym przykładzie wysokość kondygnacji to 315 cm.

Po zatwierdzeniu zmian zaznaczamy schody, kopiujemy je i wstawiamy obok lub w określonej odległości, jeśli chcemy uzyskać duszę.

Faza wstawiania schodów

Faza wstawiania schodów

Obracamy kierunek wprowadzenia, czyli zaznaczamy schody i klikamy na ikonę:

Faza wprowadzania schodów

Faza wprowadzania schodów

Po obróceniu kierunku zostało tylko dopasowanie wysokości bazowej, ponieważ ta druga część schodów powinna być powyżej pierwszej, mając tą samą wysokość.

Właściwości schodów

Właściwości schodów

Wysokość bazowa tej drugiej części to wysokość pierwszej części schodów + jeden stopień. Dlatego w powyższym przypadku mamy 175 cm.

Schody

Schody

Schody można oczywiście podzielić dowolnie, nie muszą być one symetryczne. Można jeden z biegów zrobić krótszy, a drugi dłuższy, wszystko zależy od projektu. Pamiętajmy, że ilość stopni można w oknie właściwości zmieniać, ale trzeba pilnować wysokości schodów (wysokość schodów zmienia się automatycznie przy zmianie ilości stopni, ponieważ ich ilość jest mnożona przez aktualną wysokość). Po zadaniu odpowiedniej ilości stopni w biegu ważne jest to, że drugi bieg zaczynamy powyżej pierwszego o wysokość stopnia.

Na zakończenie musimy zrobić porządek z otworami w stropie. Zostawiamy jeden otwór schodów i rozciągamy na oba biegi, a drugi kasujemy.