Schody zabiegowe o 3 stopniach zabiegu
Schody zabiegowe rysowane w systemie ArCADia są rozkładane automatycznie. Możemy zdefiniować minimalną szerokość stopnia i jego głębokość jeszcze przed wstawieniem, ale nie decydujemy, jak wygląda zabieg i gdzie dokładnie się rozpoczyna i kończy.
Tym razem opiszę schody zabiegowe, które mają 3 stopnie na zabiegu i będą stworzone z 2 rodzajów schodów.
Najlepiej rozpocząć od naszkicowania miejsca położenia schodów, a szczególnie zabiegu.
Ze wstążki Architektura wybieramy opcję Schody (jedno-, wielobiegowe) i wskazujemy początek schodów, koniec pierwszego biegu przy planowanym zabiegu i wyznaczamy lub podajemy szerokość. Kończymy pierwszy fragment schodów.
Wchodzimy we właściwości wstawionych schodów i podajemy odpowiednią ilość stopni i wysokość tej części. W tym przypadku wysokość kondygnacji to 315 cm, wysokość stopnia to 17,5, ogólna ilość stopni to 18 minus 3 na zabiegu, czyli w tym biegu będzie 8 sztuk.
Ze wstążki Architektura wybieramy Schody zabiegowe, zaczynamy ich wprowadzanie od końca wprowadzonego biegu, drugi punkt to narożnik zabiegu.
Szerokość jest taka sama jak szerokość prostego fragmentu biegu.
Wyłączamy punkty zaczepienia, bo mogą przeszkadzać i zmieniamy kierunek, zamykając kwadrat połowy zabiegu.
Kończymy ten fragment schodów. Wychodzimy z opcji i wchodzimy we właściwości tego odcinka schodów. Zmieniamy ilość stopni na 3, wysokość schodów na 52,5 cm, a poziom odniesienia na 122,5 cm, czyli o jeden stopień niżej niż wysokość pierwszej części (140 cm).
Zatwierdzamy zmiany i wychodzimy z okna.
Kopiujemy ten fragment schodów i wstawiamy w tym samym miejscu.
Następnie zaznaczamy jeden z fragmentów zabiegu i obracamy go zaznaczonym poniżej punktem.
Wchodzimy we właściwości i zmieniamy wysokość bazową o 1 stopień.
Ostatni fragment tworzymy, kopiując pierwszą część biegu. Obracamy kierunek schodów.
Niezależnie od pierwotnego szkicu nie da się w tym przypadku uzyskać schodów symetrycznych przy tej ilości stopni. Jeśli liczba stopni byłaby nieparzysta, to możemy wówczas narysować je tak, jak na początku założyliśmy. Przy tej wysokości i ilości stopni schody będą miały jeden z biegów krótszy.
Wchodzimy we właściwości. Definiujemy poziom odniesienia i musimy dodać stopień.
Na zakończenie musimy zrobić porządek z otworami w stropie; zostawiamy jeden otwór schodów i rozciągamy go na wszystkie biegi, a pozostałe kasujemy lub wyłączamy.