ArCADia-IFC
Do tej pory import i eksport plików IFC był w module ArCADia-ARCHITEKTURA. Od wersji 6.5 systemu ArCADia BIM będzie to nowy moduł na własnej licencji. ArCADia-IFC, prócz importu i eksportu architektonicznych elementów, ma teraz możliwość eksportowania wszystkich elementów sieci i instalacji wprowadzonych do projektu. Będzie można cały projekt zaimportować do np. programu Revit i tam sprawdzić kolizje itp. elementy.
Przy imporcie plików IFC także nastąpiła zmiana, ponieważ tu także są czytane inne elementy niż architektoniczne. Zaimportować też można obiekty sieci i instalacji jako obiekty 3D. Obiekty te muszą być odpowiednio zapisane:
- Muszą posiadać reprezentację kształtu, czyli IfcShapeRepresentation.
- Reprezentacja ta musi mieć ustawiony RepresentationIdentifier na wartość Body lub Explicit Shape.
- Reprezentacja ta musi posiadać co najmniej jeden IfcRepresentationItem typu IfcFacetedBrep lub IfcFaceBasedSurfaceModel.
Po zaczytaniu do projektu systemu ArCADia we właściwościach obiekty te mogą mieć tabelę z informacjami o nazwie, wartości i jednostce, o ile będą miały przypisany IfcPropertySet.
Wszystkie obiekty importowane do systemu ArCADia są konwertowane na jej elementy, jeśli tylko obiekt importowany nie jest zapisany niezgodnie z logiką systemu (np. dwa stropy na kondygnacji, których obrys się nachodzi, co w ArCADii jest niedozwolone). Czyli jeśli nie da się go przekonwertować na obiekt systemu ArCADia, to w projekcie nie będzie występował.
Po zaimportowaniu pliku z formatu IFC elementy typu ściana będą miały określoną ilość warstw. W oknie właściwości ściany będzie informacja, z czego dana warstwa się składa, ale na rzucie warstwa nie będzie miała kreskowania. Związane jest to z różnicą między bibliotekami materiałów dostępnymi w każdym programie (np. Revit czy ArchiCAD).