Elementy prętowe import z programu R3D3-Rama 3D

System ArCADia coraz częściej i ściślej zaczyna współpracować z programami konstrukcyjnymi. Z projektu ArCADii-ARCHITEKTURY możemy przenieść strop do modułu ArCADia-PŁYTA ŻĘLBETOWA, albo jako plik albo automatyczne przeniesienie. Dachy przechodzą do programu R3D3-Rama 3D, skąd wracają „uzbrojone” w więźbę. A teraz może też z tego właśnie programu prowadzić całą stalową konstrukcję potrzebną w projekcie.

Najpierw oczywiście tworzymy projekt, wprowadzamy siatkę osi modularnej, na której osadzimy słupy, wprowadzamy ściany, dachy… aż w pewnym momencie przeniesiemy podrys (czyli właśnie siatkę osi i wszystkie dachu) do programu R3D3-Rama 3D. Na podstawie podrysu trzeba będzie stworzyć odpowiednią konstrukcję, przeliczyć a następnie zapisać i zaimportować do modułu ArCADia-ARCHITEKTURA.

3.0

Projekt tworzony w ArCADii-ARCHITEKTURZE

Ze wstążki Architektura wybieramy opcję Eksport podrysu do R3D3-Rama 3D (od wersji 15), otwiera się program z wyeksportowanymi danymi.

3.2

Na zaimportowanym podrysie wprowadzamy konstrukcję lub zapisujemy i przekazujemy projekt do konstruktora, który tworzy i oblicza konstrukcje stalową.

3.3

Po zapisaniu projektu w programie R3D3-Rama 3D wprowadzamy konstrukcję do programu opcją Import F3D, znajdującą się na wstążce Architektura.

3.4

W ArCADia-ARCHITEKTURA możemy wprowadzić zestawienia i zwymiarować wprowadzoną konstrukcje.

Importowane elementy domyślnie tworzą Szkielet prętowy, który automatycznie dzielony jest na kondygnacje, jeśli jest ich więcej niż jedna. Po zaznaczeniu elementu konstrukcji zaznacza się całość, którą można np. obrócić lub rozbić na poszczególne elementy. Wówczas zaimportowane pręty będą widziane jako elementy prętowe ArCADii-ARCHITEKTURY

3.6

Okno właściwości szkieletu prętowego

3.7

Okno właściwości jednego elementu z rozbitego szkieletu.