Ogród zimowy

22Altany, ogrody zimowe i inne elementy wykonane z konstrukcji szkieletowych w module ArCADia-ARCHITEKTURA można tworzyć na różne sposoby. Jeśli w naszym projekcie chcemy wprowadzić szklarnie lub ogród zimowy, czyli zamknięta szklaną przestrzeń, to podstawą będą albo same ściany, albo ściany z wprowadzonymi weń oknami.

 

Powyższy przykład stworzony jest następująco:

Zarys ogrodu zimowego został obrysowany cienkimi ścianami.

 

Powyżej przykładowa ściana wprowadzona na froncie i na boku ogrodu. Z tyłu znajduje się inna ściana, ale to już zależy od projektu.

Dla ściany przedniej i bocznej została także zadana powierzchnia szkła, na wszystkich krawędziach.

W ściany zostały wprowadzone okna. Tylna ściana dostała okna, które nie idą przez całą wysokość ściany. Na przodzie i z boku okna zajmują całą wysokość ściany. Dlatego zanim zostały wstawione, trzeba było wprowadzić dach.

 

Obrys pokrywa się z zewnętrznymi krawędziami ścian ogrodu i ściany budynku. W powyższym przypadku nie ma wprowadzonego okapu, ale to też zależy od projektu. Po zadaniu parametrów, czyli zmianie 4 spadowego na jednospadowy zostały docięte ściany, ale tu uwaga, dach nie może wchodzić nawet na centymetr w główna bryłę budynku, inaczej zostanie docięta ściana i powstanie nieładna dziura nad dachem ogrodu.

Po wstawieniu dachu, który także w powierzchni otrzymał materiał szkła można było wstawiać okna.

 

Żeby wiedzieć jaką mamy wysokość ściany do dachu został wprowadzony przekrój. Okna frontowej ściany to sprawa prosta, choć czasem zmierzoną wysokość trzeba obniżyć o centymetr lub dwa. Pamiętajmy, że okno w całości musi się mieścić w ścianie. Większym wyzwaniem było wprowadzenie okien na boku. Można to było zrobić jednym oknem mierząc wysokość ściany bocznej na dwóch końcach a następnie wprowadzając jedno okno specjalne (Okno ścięte prawo- lub lewostronnie) o wysokości na jednym końcu 262 a na drugim 314 cm. W poniższym przypadku w ścianę zostały wprowadzone 4 okna specjalne, każde o innej wysokości:

 

W ten sposób powstał ogród przykryty szklaną płaszczyzną dachu. Na pierwszym zrzucie widać jednak podział na dachu, który został zrobiony przez kilka okien dachowych. Poniżej dane jednego z okien.

 

Wysokość okien dachowych znów była sczytana z przekroju po długości połaci dachu.