Nie można wstawić drzwi w ścianę w programie ArCADia
Pozornie banalny temat może przysporzyć dużo stresu i sporą utratę czasu podczas projektowania. Niestety, zdarzają się projekty, w których nie można wstawić drzwi (problem ten zazwyczaj nie dotyczy okien), ponieważ są one wstawiane niżej od okien i to głównie na nich widać problem niedokładności rysowania.
Jaki jest objaw? Jeśli po wybraniu opcji Wstaw drzwi i umieszczeniu kursora na ścianie nie mamy podrysu drzwi, to znaczy, że coś jest nie tak. Możemy wówczas klikać do woli, ale drzwi i tak się nie wstawią. Z oknem jest oczywiście analogicznie. Jakie są przyczyny takiego zachowania programu? Zazwyczaj jest to niedokładność rysowania. Czasem bywa to jednak niewiedza o elementach ArCADii.
Zacznę od drugiego przykładu, dość istotnego. Często zdarza się, że dostajemy projekt od kogoś, z kim współpracujemy. Czasem projekt jest wykonany opcjami ArCADii, a czasem wyłącznie elementami prostymi, takimi jak linie czy polilinie. Na pierwszy rzut oka rysunki wyglądają tak samo, ale ściana narysowania liniami nie jest ścianą w rozumieniu programu ArCADia, czyli nie da się w nią wstawić okien i drzwi. Taką ścianę należy albo obrysować, albo przekształcić z linii w ścianę.
Rzut stworzony liniami i poliliniami
Rzut stworzony elementami ArCADii
Jeśli zaznaczymy krawędź ściany narysowanej linią, to zaznaczy się wyłącznie linia, a w polu warstwy będzie nazwa zadana przez osobę rysującą. Jeśli zaznaczymy krawędź ściany narysowanej obiektem ArCADii (czyli ścianą), wówczas zaznaczy się cała ściana, zostanie wyświetlone okno edycji (z opcjami modyfikacji), a w polu warstwy zostanie wyświetlona nazwa zaczynająca się od isa_ … To jest główna różnica miedzy rysunkiem CAD narysowanym liniami a rysunkiem ArCADii narysowanym ścianami. Pamiętajmy więc, że musimy mieć w projekcie ścianę programu ArCADia, żeby wstawić w nią element stolarki.
Drugi powód, dla którego w ścianę nie można wprowadzić drzwi to niedokładność rysowania lub narysowanie drzwi niemieszczących się w ścianie.
Niedokładność rysowania może być związana z tym, że w miejscu, w którym chcemy wstawić drzwi, są dwie nałożone na siebie ściany. W takim przypadku bez usunięcia jednej z nich nie wstawimy drzwi. Jeśli w miejscu, gdzie chcemy wstawić drzwi, nie możemy zaznaczyć ściany, bo choć pokazuje się uchwyt (granatowy kwadrat), to po przybliżeniu lub oddaleniu widoku ginie, a okno zgłoszeń się nie pojawia, to jest to sygnał, że trafiliśmy na „bloba”, czyli połączenie ścian. Spróbujmy wówczas zaznaczyć ścianę poprzez kliknięcie na jej oś konstrukcyjną (jeśli takową posiada). Jeśli się zaznaczy, należy ją usunąć i sprawdzić, czy została pod spodem już tylko jedna ściana. Jeśli ściana nie ma osi, to spróbujmy zaznaczyć ścianę obszarem, a nie poprzez klikniecie na krawędzi. Wówczas prawdopodobnie usuniemy wszystkie nakładające się ściany, a w ich miejsce wstawimy jedną, która drzwi przyjmie. Jeśli w miejscu, w którym chcemy wstawić drzwi lub okno, znajduje się połączenie ścian (bo zamiast wydłużyć ścianę, na jej długości wstawiliśmy kolejną), to także musimy jedną usunąć i pozostawić drugą, w którą wprowadzimy stolarkę.
Jeśli powyższe przypadki nie występują, oznacza to, że mamy problem z wysokościami.
Pamiętajmy, że zadając wysokość kondygnacji, definiujemy domyślnie wysokość wszystkich ścian.
Nie zmieniajmy więc automatycznej wysokości ścian bez powodu. Jeśli chcemy, żeby ściana była docięta stropem, to po wstawieniu stropu będzie ona docięta – nie musimy definiować jej innej wysokości. Program wie, że ściany ma dociąć stropem. Jeśli nie chcemy, żeby ściana była docięta, to zaznaczamy opcję trzecią w Sposobie docięcia, ale wysokości automatycznej nadal nie zmieniamy. Zmieniamy ją wtedy I TYLKO wtedy, gdy ściana ma być położona niżej lub wyżej od pozostałych lub ma być inna niż one.
Pamiętajmy też, że program przewiduje, że górna krawędź kondygnacji jest na tej samej wysokości co górna krawędź stropu, który ją zakrywa. To najczęstszy błąd. Definiujemy wysokość kondygnacji taką jak wysokość ścian, a nad nimi wstawiamy strop. Czyli: strop wstawiamy na kondygnacji powyżej, docinając tym samym ściany tam narysowane.
Powyższy przekrój obrazuje wcześniej opisaną sytuację, gdzie strop, zamiast na kondygnacji docelowej, został wprowadzony na kondygnacji powyżej. Ściany wyższej kondygnacji są rysowane od zera kondygnacji i przenikają się ze stropem. Okna więc możemy wstawić, ale drzwi musielibyśmy zdefiniować o jakieś 24 cm powyżej zera kondygnacji, czyli o grubość stropu.
Dlatego pamiętajmy, że górna krawędź kondygnacji powinna być równa górnej krawędzi stropu, a ściany docinane są automatycznie. W przypadku kombinacji wysokości w części budynku musimy o niej pamiętać przy każdym przesunięciu na wszystkich kondygnacjach – i poniżej, i powyżej.
Pisałam jeszcze o sytuacji, gdy drzwi nie mieszczą się w ścianie. To najrzadsza przyczyna, ale czasem się zdarza tak zwany czeski błąd, który wprowadzi nam wysokość drzwi większą od wysokości ściany. Łatwo to wychwycić, wchodząc we właściwości drzwi. Przy oknach trzeba pamiętać, że jeśli zmieniamy ich wysokość, to prawdopodobnie powinniśmy obniżyć wysokość parapetu. Jeśli tego nie zrobimy, okno może nam się faktycznie w ścianie nie zmieścić.