Schody zabiegowe bez duszy
Czasem w małej przestrzeni musimy zaprojektować schody. Wstawiamy wówczas schody zabiegowe i jak najciaśniej układamy w nich stopnie. A jak to zrobić w programie, żeby biegi schodów do siebie dochodziły?
Zaczynamy od standardowego wprowadzania schodów zabiegowych. Wybieramy opcję Wstaw schody zabiegowe. Wskazujemy początek schodów – ich zewnętrzną krawędź.
Wskazujemy długość pierwszej części biegu, najlepiej posiłkując się punktami zaczepienia.
Teraz wskazujemy lub podajemy szerokość biegu. Możemy skorzystać z ikony Szerokość pokazanej na poniższym zrzucie. Po jej kliknięciu należy wskazać kierunek, podać szerokość biegu i zatwierdzić wprowadzenie poprzez Enter.
Na tym etapie wskazujemy kolejne załamanie schodów. Trzeba tu uważać, ponieważ przy wprowadzeniu schodów bez duszy musimy zaraz zmienić krawędź wprowadzania z zewnętrznej na wewnętrzną. Najpierw zbliżamy kursor do lewej krawędzi schodów, tak aby powstał zabieg, ale żeby był on równy szerokości biegu.
Gdy schody będą wyglądały jak powyżej, klikamy lewym klawiszem.
Zmieniamy krawędź wprowadzenia i rysujemy ostatni fragment biegu.
Na koniec klikamy prawym klawiszem myszy lub zatwierdzamy poprzez Enter.
Musimy sprawdzić wprowadzone schody, dlatego je zaznaczamy i wchodzimy we właściwości.
W powyższym oknie możemy dostosować parametry, tak aby schody były ergonomiczne mimo tego, że są wąskie i zajmują niewielką przestrzeń. Przy wysokości 280 cm wystarczy 16 stopni, ale ich głębokość można zmniejszyć np. do 28 cm.
Sprawdzamy, jak to wygląda na rzucie.
Możemy jeszcze dopracować schody, żeby były równo wstawione. Głębokość stopni zmieniana jest od pierwszego punktu wstawienia. Jeśli chcemy je teraz wyrównać, to ten punkt początkowy należy przesunąć. Zaznaczamy schody i klikamy na uchwyt wprowadzenia. Przesuwamy go odpowiednio, modyfikujemy raz jeszcze szerokość stopni i mamy dopracowane schody w małej przestrzeni.