Wysuniecie połaci nad wejście

Mamy prostokątny budynek nakryty prostokątnym dachem. Chcemy wprowadzić dach nad wejściem. Nie musimy w tym celu usuwać wprowadzonego dachu, wystarczy, że go zmodyfikujemy.

a2-1

a2-2

W Menadżerze projektu zaznaczamy Dach, klikamy na rzucie, żeby go zaznaczyć i w oknie edycji wybieramy ikonę clap16 Dodaj punkt. Opcja ta pozwoli dodać 4 nowe wierzchołki dla dachu, z czego 2 po przesunięciu stworzą wysunięcie dachu nad wejściem. Klikamy na obrysie dachu w miejscu, gdzie dach ma zostać wysunięty i 2 razy pomiędzy tymi wierzchołkami.

a2-3

Zatwierdzamy wprowadzone punkty prawym klawiszem myszy lub poprzez Enter, ale nie docinamy elementów.

Ponownie zaznaczamy dach, klikamy na jeden z wprowadzonych uchwytów i pokazujemy jego nowe położenie.

a2-4

Nadal nie docinamy elementów.

a2-5

Znów zaznaczamy dach i przesuwamy drugi wewnętrzny wierzchołek, tworząc wysunięcie dachu.

a2-6

Nadal nie docinamy elementów.

Ostatni raz zaznaczmy dach i tym razem wchodzimy we właściwości.

a2-7

Teraz w zależności od tego, jak dach ma wyglądać, modyfikujemy połacie. Jeśli nad wejściem ma być dach dwuspadowy, to dla połaci nr 7 zaznaczamy ścianę szczytową i w razie potrzeby dla połaci 6 i 8 zmieniamy wysokość.

a2-8

Jeśli jednak chcieliśmy, żeby występ połaci był jej przedłużeniem, to połacie 6 i 8 będą ścianami szczytowymi. Dla połaci 7 natomiast obniżamy ściankę kolankową, zaczynając od dowolnej, niewielkiej wartości, mniejszej od wysokości domyślnej. W oknie podglądu sprawdzamy, jak wygląda dach. Jeśli nie tak, jak na poniższym zrzucie, to ściankę dalej modyfikujemy. Jeśli dobrze wprowadzimy wartości, to znów będziemy mieli dach czterospadowy.

a2-9

a2-10